“Gören Göz ”Cihazı Dağıtıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından görme engellilerimizin bağımsız hareket edebilmelerine yardımcı olan ”Gören Göz ”projesi kapsamında 23.05.2018 Çarşamba günü İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlenen törenle 37 görme engellimize “Gören Göz ”cihazları ücretsiz olarak dağıtıldı.
Konuyla ilgili olarak cihaz dağıtımında konuşan İl Müdürümüz Melih KELEŞ, Bakanlığımız tarafından ilimize 40 adet cihaz gönderildi bu cihazları başvuru yapan 37 görme engelli vatandaşımıza dağıttık. Gören Göz Cihazı sayesinde görme engelli vatandaşlarımızın günlük hayatlarında büyük kolaylıklar sağlayacağını ifade ederek Cihazın engellilerimize hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.
Cihaz Kullanımı hakkında bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitmeni Sinan SALTIK, cihazın çalışması hakkında bilgiler vererek, özellikle bu cihazın görme engelli vatandaşlarımızın gündelik hayatlarını kolaylaştıracağını ifade etti. Cihaz kullanımı ile ilgili olarak da; ”Cihaz görme engellilerin tek başına navigasyon yapabilmesini sağlayan bir cihazdır. Cihazın içerisinde bir navigasyon uygulaması bulunmaktadır. Gelişmiş bir telefon olan cihazda ekran koruyucusu yazılımı bulunmaktadır. Bu ekran sayesinde ekrandaki her türlü metin sese çevrilmekte ve parmak hareketleriyle çok rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu cihazla görme engelli kişi sosyal medya hesaplarını yönetebilir mesajlarını okuyabilir” şeklinde konuştu.
Cihaz dağıtımı törenine, İl Müdürümüz Melih KELEŞ, İl Müftüsü Ali Hayri ÇELİK, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet ERŞAN, Kızılay Şube Başkan Yardımcısı Yakup ÜÇÜNCÜOĞLU, İHH Yönetim Kurulu Üyesi Kadir BİLGİLİ katıldı.
 


 
 

 
 
 


Sonraki Sayfa: Aile Haftası Şenliği Etkinliklerle Kutlandı

Önceki Sayfa : Huzurevi Sakinlerimiz Kur'an Öğreniyor